Elementy kompozytowe – jeden z najbardziej popularnych obecnie materiałów na nawierzchnię tarasu
Należy wiedzieć, że deski wykonane z takiego materiału wyglądem przypominają drewno, lecz są od niego trwalsze i nie trzeba ich impregnować, jak ma to miejsce w przypadku drewna. Na tych o powierzchni 3D szczególnie dobrze odwzorowano usłojenie.
Co pozytywne, wyroby kompozytowe są odporne na warunki atmosferyczne, pleśń i inne grzyby, nie paczą się i nie deformują. Nie mają sęków (ani drzazg) i nie blakną pod wpływem słońca. Dlatego mają szerokie zastosowanie i są elementem nie tylko tarasów ale również stylowych wnętrz. Wytwarza się je z włókien drzewnych i PVC (z recyklingu) oraz barwników. Oferowane są w wersji komorowej lub pełnej (z mączki drzewnej i HDPE, bez PVC). Są tańsze niż deski z drewna egzotycznego i porównywalne cenowo z elementami z drewna krajowego.
Podobnie jak deski, elementy z kompozytu produkowane są jako ryflowane albo gładkie w kilku odcieniach brązu i szarości, naśladujących wybarwienie i usłojenie wielu gatunków drewna. Deski z kompozytu dostępne są na przykład o szerokości 14,5 cm i długości nawet 4 metrów.
Co warto powiedzieć o montażu?
Deski z kompozytu można układać samodzielnie, jeśli kupi się kompletny system – ze wszystkimi elementami. Każdy zestaw zawiera deski (z profilem pełnym bądź komorowym), legary (na ogół aluminiowe), spinki i klipsy do łączenia, listwy wykończeniowe, zaślepki na czoło deski. Przeważnie układa się je na betonowej płycie albo gruncie przykrytym kostką. Do wykonania konstrukcji można też wykorzystać słupki po zniszczonym drewnianym tarasie. Trzeba tylko przytwierdzić do nich legary, a na nich nawierzchnię z kompozytu. Na legarach mocuje się klipsy montażowe, w które wpina się profile. W takich systemach są zatrzaski i spinki, które umieszcza się pod deskami. Do wykończenia służą systemowe zaślepki i listwy. Do cięcia wyrobów kompozytowych używa się tych samych narzędzi, co do obróbki drewna.
Co warto wiedzieć o konserwacji?
Tarasu z kompozytu nie musimy w żaden sposób zabezpieczać przed czynnikami atmosferycznymi. Wystarczy regularnie zmiatać z nich piach i je myć. Lekkie zabrudzenia zazwyczaj spłukuje deszcz, większe, jak rozgrzany tłuszcz, kawę, wino, możemy usunąć, na przykład myjką ciśnieniową i specjalnym środkiem pielęgnującym.
Warto dodać, że nawierzchnię z kompozytu najszybciej może uszkodzić przesuwanie bardzo ciężkich mebli, donic i innych przedmiotów o ostrych krawędziach.